V rámci projektu NAKI II "Hledání provenience movitých kulturních statků zestátněných v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu" připravujeme jednodenní mezinárodní zasedání s cílem otevřít širší odbornou diskuzi na toto téma.
Přivítáme příspěvky věnované procesu konfiskace památek, legislativě, zúčastněným institucím i jednotlivým osobnostem, kterých se konfiskace různým způsobem dotkly. Zajímají nás příspěvky nahlížející téma pohledem širší veřejnosti i pohledem odborníků – specialistů (např. historiků, historiků umění, zaměstnanců muzeí či archivářů). Vzhledem k mezinárodnímu charakteru očekáváme i příspěvky zachycující pohled bývalých vlastníků.
Uvítáme i případové studie týkající se osudů vnitřního zařízení či knihovny z konkrétního objektu, výzkum sledující rekonstrukci původních sbírek nebo prohlubující poznání vlastnické provenience jednotlivých předmětů i jejich ucelených konvolutů. Přínosem budou i příspěvky přibližující analogickou situaci v jiných zemích.
Cílem konference je ukázat neobyčejně komplikovanou problematiku konfiskací kulturních statků v perspektivě minulosti i současnosti a předestřít možnosti dalšího výzkumu.
Konference se uskuteční v pondělí 16. dubna 2018 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1.
Předpokládaná délka referátů je 20 minut, mohou však být zařazeny i kratší zprávy v rozsahu cca 10 minut.
Návrhy svých referátů (10 až 15 řádků), prosíme, zasílejte do konce roku na e-mail: uhlikova@udu.cas.cz. O přijetí Vašeho příspěvku Vás vyrozumíme do 31. ledna 2018.
Plný text zprávy je k dispozici zde.