Certifikovaná metodika věnující se problematice kulturně historicky cenného mobiliáře vyvlastněného na základě dekretů prezidenta republiky v roce 1945 občanům německé národnosti na území Československa vznikla jako součást projektu Hledání provenience movitých kulturních statků zestátněných v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu, jenž byl v letech 2016–2019 realizován s podporou Ministerstva kultury ČR v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II); reg. č.: DG16P02R004.
Metodika byla Ministerstvem kultury certifikována 17. ledna 2020 (osvědčení o uznání uplatněné metodiky.).
Jejím cílem je popis nejúčinnějších postupů a praktik vedoucích na základě znalosti mechanismu vyvlastnění příslušných kulturních statků a jejich souborů, výběru a následného rozdělení jednotlivých předmětů vybraným institucím a zákonitostí, jimiž se řídily další přesuny v rámci těchto subjektů k identifikaci jejich provenience se zaměřením na posledního majitele před konfiskací.
Metodika je určena odborníkům státní památkové péče, veřejných sbírkových institucí i soukromým vlastníkům památkových objektů, kteří spravují, resp. vlastní příslušné mobiliární fondy.
Metodika je dále určena pracovníkům státních archivů a knihoven, kteří pracují s archivními a knižními soubory, které podléhaly procesu vyvlastnění nebo tento proces dokumentují. Určena je též všem badatelům v oblasti dějin umění a obecné historie, kteří v rámci svých výzkumných aktivit zkoumají transfery kulturně historicky cenných statků v Československu v období po 2. světové válce a v 2. polovině 20. století.
Plný text metodiky ve formátu PDF naleznete zde.